5 padomi nepieredzējušiem autovadītājiem

nepieredzējis autovadītājsAutovadītāja apliecības iegūšana ne visiem nāk viegli un ātri, tas prasa patstāvīgus treniņus, stabilas iemaņas un pārliecinošas zināšanas par ceļu satiksmes noteikumiem. 

 

Braukšanas prasmes viennozīmīgi nāk ar aktīvu braukšanu, tāpēc šajā rakstā apskatīsim piecus padomus nepieredzējušiem autovadītājiem, lai īsākā laika posmā ikkatrs jaunais šoferis spētu kļūt pārliecinošāks un drošāks. 

1. Koncentrēšanās vadot automašīnu

 

Braukšana pie stūres ir process, kurā fokusu uz ceļu var novērst ļoti daudzas lietas – aizdomāšanās par privātām problēmām, sarunas pa telefonu, kliedzoši bērni vai pat navigācija, kura “uzkaras” un liek uz mirkli apjukt satiksmē. Jebkura lieta, kas novērš uzmanību, var ietekmēt autovadītāja un citu satiksmes dalībnieku drošību, it īpaši, ja vadītājs ir vēl nepieredzējis. 

Jaunajiem vadītājiem, uzsākot ikdienas patstāvīgu braukšanu satiksmē, ieteicams ir izteikti koncentrēties uz ceļu, analizēt situācijas, kurās ir kļūdījies, kā arī atkārtot ceļa zīmes un noteikumus reālās vietās, ne tikai tur, kur ir pierasts braukt apmācību procesā. 

 

Jaunajiem vadītājiem nav ieteicams lietot telefonu arī hand-free sistēmā, jo kamēr nav droša un pārliecināta braukšanas pieredze, tikmēr nevajadzētu riskēt ar fokusa novēršanu no ceļa ar blakus lietām. Par blakus lietām tiek uzskatīta arī kafijas dzeršana, skaļa mūzika, smēķēšana un ēšana. 

 

2. Neparedzamas situācijas un spēja reaģēt

 

Bieži vien jaunie autovadītāji drošības pēc krēslu pievelk stipri tuvu stūrei, lai it kā labāk pārredzētu ceļa kopskatu, tomēr šādi sēdēt pie stūres ir absolūti nepareizi. Kāpēc?

Sēžas pozīcija, kuru ieņem autovadītājs vadot mašīnu ir ļoti būtisks, jo gadījumos, ja uz ceļa notiek kas negaidīts, šoferim ir grūti reaģēt ierobežotās telpas dēļ, ir grūti pārskatīt spoguļos notiekošo, tai skaitā viegli un precīzi noparkoties, tāpat arī automātiski palielinās risks avārijas situācijā iegūt daudz lielākas traumas, ja izsprāgst drošības spilvens. 

Pareiza sēža pie stūres ir tad, ja autovadītāja plaukstu locītavas ir novietotas uz stūres rata (labā roka uz pulkstens 15:00 un kreisā roka uz 21:00) un kāja nav stipri saliekta ceļgalā, kad tiek izspiests pedālis. 

 

3. Izjūti savas automašīnas izmēru

 

Šķiet, muļķīgi tā teikt, tomēr liela nozīme ir automašīnas gabarītu izjušanai, kas nozīmē, ka šoferim ir jāspēj izjust, cik liela ir automašīna, un cik viegli tā spēs maneverēt līkumos. Gabarītu izjušana nozīmē arī prast noparkoties starp citiem auto vai iebraukt garāžā. 

 

Ja jaunajam šoferim ir iegādāta sava automašīna, tad visvieglāk ar to ir doties iepazīties kādā brīvākā laukumā vai neapdzīvotākā vietā un treniņa pēc izmēģināt gan līkumus, gan parkošanās iespējas, lai satiksmē un pilsētā justos daudz drošāk. 

 

4. Nebūt pārgalvīgiem

 

Jauniegūtas tiesības vadīt automašīnu, ir būtisks notikums ikviena dzīvē, tomēr nedrīkst aizmirst, ka tas nes arī atbildību. Iepazīsti savu automašīnu ne tikai ārēji vizuāli, bet arī, cik jaudīga tā ir. Tas nozīmē, ka situācijās, kad vēlies izbraukt no sānu ielas vai apdzīt kādu automašīnu, Tev ir jābut 100 % drošam, ka automašīnas jauda spēs to izdarīt ātri, lai neizraisītu satiksmes negadījumu. 

 

5. Bīstamības paredzēšana

 

Autovadītājiem rūpīgi jāpievērš uzmanība vairākām lietām – bērni, kuri var izskriet no rotaļu laukumiem vai citviet, nakts dzīvnieki un pat velobraucēji, kas var pēkšņi šķērsot ceļu vai pārgalvīgi braukt pa braucamo ceļa daļu. Piemēram, ne visi velosipēdisti pārzina labi ceļu satiksmes noteikumus. Ir speciāli izdoti un piemēroti ceļu satiksmes noteikumi velosipēdistiem, tomēr tas negarantē, ka viņu rīcība nevar pārsteigt par pieredzējušus šoferus. 

Pārzinot visus šos faktorus, autovadītāji jau laikus samazina ātrumu, lai izvairītos no neparedzētām situācijām. 

 

Autors