Ko par zobu veselību būtu noderīgi zināt pusaudžiem?

zobārstniecībaCilvēka tēlu veido ne tikai apģērbs, aksesuāri, apavi, grims un matu sakārtojums, bet arī smaids un zobu izskats. Ja vēlies justies pārliecinoši un iepatikties apkārtējiem, rūpējies par saviem zobiem, jo smaidā ir spēks.

Kādu personu mēs varam saukt par pievilcīgu? Noteikti tādu, kurš kopj savus nagus, matus, apģērbu un, protams, arī zobus. Paskatoties uz cilvēku, un, novērtējot, kā viņš ir sevi sakopis, var spriest par to, cik ļoti viņš vai viņa sevi mīl. Līdz  ar to, nerūpēšanās par zobu higiēnu tiešā veidā norāda uz to, ka cilvēks sevi vienkārši nemīl un neciena. Un kurš gan cienīs un mīlēs tādu personu? Lai nebūtu jānonāk neērtās situācijās, zobi ir jātīra regulāri, kā arī jādodas pie zobārsta un zobu higiēnista.

Zobu izskata un veselības nozīme attiecību veidošanā

Iedomājies, cik patīkami būtu dzirdēt no savas otrās pusītes komplimentus par tavu skaisto smaidu, kā arī, protams, skūpsti būtu daudz patīkamāki, ja tavi un partnera zobi būtu tīri un veseli. Zobu veselībai un izskatam dažkārt var būt izšķiroša nozīme. Diez vai kāds puisis vai meitene vēlētos redzēt sev blakus cilvēku, kurš ir moderni ģērbts un safrizēts, taču ar neglītiem un bojātiem zobiem. Turklāt mēs nekad nevaram zināt, kad satiksim kādu personu, ar kuru gribēsim veidot ko nopietnu, tāpēc zobiem jābūt tīriem un veseliem.

Esi gudrs un izmanto iespēju!

Ikviens zina to, ka mūsdienās zobārstniecība pieaugušajiem nav bez maksas. Taču bērniem līdz 18 gadu vecumam par zobārsta un zobu higiēnista apmeklējumu nav jāmaksā! Atceries šo informāciju un izmanto iespēju gan pārbaudīt, gan arī salabot zobus par brīvu! Profilaktiskos nolūkos zobārsts jāapmeklē vismaz reizi gadā, savukārt pie zobu higiēnista ieteicams doties vismaz divreiz gadā.

Kas tev jāzina par zobu veselību?

Viena no biežāk sastopamajām zobu problēmām pusaudžu vidū ir kariess. To izraisa skābes, kuras rodas no zobu aplikuma savairošanās. Cilvēka mutē ir mikroorganismi, un daļa no tiem sev labvēlīgu vidi ir atraduši tieši zobu aplikumā, barojoties no ogļhidrātiem (visvairāk tie sastopami saldumos un miltu izstrādājumos). Lai pēc iespējas samazinātu zobu bojāšanos un kariesa rašanos, nepieciešams samazināt cukura lietošanu uzturā. Visi našķi satur cukuru, kas bojā zobu emalju, tāpēc padomā kārtīgi, pirms ēd bulciņu vai šokolādes batoniņu.

Arī eroziju jeb zobu noārdīšanos izraisa skābes, taču tās visbiežāk sastopamas skābos pārtikas produktos, augļos un dārzeņos, kā arī enerģijas dzērienos un svaigi spiestās sulās. Siekalām mūsu mutē ir liela loma, jo tās ir minerālvielu avots zobiem, kas palīdz tos uzturēt veselus un stiprus, kā arī aizsargā to virsmu. Līdz ar to, lai neitralizētu skābo ēdienu un dzērienu ietekmi, pēc tam var izskalot muti ar ūdeni. Vēl viens variants, kā samazināt sulu negatīvo ietekmi uz zobiem ir, dzerot tās no salmiņa.

Saldumu lietošana starp ēdienreizēm ir ļoti kaitīgs ieradums. Ja nespēj no tā atturēties, labākais laiks, kad panašķoties ir – tūlīt pēc ēdienreizes. Bojājumus rada arī zobu griešana, kuru rada dažādi psiholoģiskie faktori. Šī ieraduma rezultātā nodilst zobi.

Zobu kopšana

Zobus ieteicams tīrīt divreiz dienā – no rīta, pēc brokastošanas un vakarā, pirms gulētiešanas. Tīrīšanai vajadzētu ilgt 2-3 minūtes. Tāpat ievēro, ka pēc zobu tīrīšanas vakarā, neko nedrīkst ēst vai dzert, izņemot ūdeni, pretējā gadījumā tīrīšanai nebūs nekādas nozīmes.

Autors

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *