Ko nozīmē būt neatkarīgam no parādiem?

kredītiKatrs vārdu “brīvība” var interpretēt atšķirīgi. Vienam tas nozīmē runāt ko vēlas, citam – darīt, ko vēlas u.tml. Bet, ja runājam par šo vārdu citā kontekstā, tad arī atbildes ir atšķirīgas. Mūsdienās, kad kredīti, parādi un dažāda veida aizņēmumi ir diezgan aktuāla lieta, arī vārds “brīvība” maina savu nozīmi.

Kā tad tas ir – būt brīvam no kredītiem un citiem parādiem? Un vai vispār tas maz ir iespējams?

Mūsdienās iespēju ir daudz, līdz ar to arī vajadzību, piemēram, vajadzība pēc auto, dzīvokļa, mājas, veļas mazgājamās mašīnas, jaunas datora vai televizora utt. Un, ja dzīvojam no algas līdz algai, lai gan iekrāt tomēr izdodas, bet nemaz tik lielu somu, tad kredīti var palīdzēt, īpaši, ja kādu lietu nepieciešams iegādāties uzreiz, bet iekrāt tādu summu tik īsā laika periodā neizdodas.

Jāpaiet gadiem, lai ietaupītu tik daudz naudas un  varētu nopirkt vai uzbūvētu savu māju vai dzīvokli. Jāpaiet ilgākam laikam, lai iekrātu arī savam personīgajam auto un citām lietām. Bet vēlamies taču dzīvot labi, ērti un komfortabli jau tagad, vai ne? Vēlamies iekopt savu mazdārziņu, braukt ar auto un tā tālāk. Bet tas viss prasa lielus finansiālos līdzekļus – te un tagad!

Procentuāli tikai neliels skaits cilvēku var teikt, ka ir brīvi no parādiem. Tomēr kādam ir hipotekārais kredīts, kādam auto līzings, bet vēl kādam studiju kredīts, kas arī skaitās pie parādu nastas. Un tad nu rūpīgi jāskatās, kā šos kredītus atmaksāt, jo, ja reiz esi aizņēmies, tad nākas arī atdot.

Neatkarīgs no parādiem esi vien tad, kad nekas nevienam nav jāatmaksā vai jāatdod, bet tas mūsdienās ir teju neiespējami. Lai gan ikmēneša maksājumus varam neuzskatīt par parādiem, tomēr esam atkarīgi arī no šiem– arī par dzīvokļa īri ir jāmaksā, un, lai gan neesam parādā, tas ir maksājums, kurš ir jāveic obligāti.

Lai vieglāk būtu uztver kredītu saistības, nepieciešams izvērtēt kādas summas, uz cik ilgu laiku aizņemties un kā maksāt ikmēneša maksājumus ir racionāli un iespējami tieši mums.

Lielie kredīti parasti tiek atmaksāti vairāku gadu vai pat vairāku gadu desmitu laikā, un tad rūpīgi jāskatās, lai ikmēneša kredīta maksājumi būtu saprātīgi – lai patiešām varam ar mierīgu sirdi veikt visus maksājumus un nejusties tā, ka esam palikuši bez algas vienā dienā – kā saņēmi, tā visu maksājumos arī atdevi.

Kredīts nenozīmē atbildību tikai ar to vien, ka tas jāatmaksā noteiktos termiņos, bet arī ar to, ka atbildīgi jāizvērtē – kā to varam atmaksāt un neradīt problēmas paši sev.

Ja zinām, ka ienākumi neatļauj atmaksāt tik lielus kredīta maksājumus – izvēlamies mazākas ikmēneša summas, ja tas iespējams, lai kā arī negribētos kredītu atmaksāt ātrāk.

Otra metode ir mēģināt ātrāk iekrāt nepieciešamo naudas summu, strādājot vairāk vai atrodot citus peļņas avotus. Un tikai tad, kad pietrūkst vien nelielas naudas summas, tad arī ņemam šo kredītu.

Autors