Kam būtu jāpievērš uzmanība, pirmo reizi iegādājoties OCTA polisi?

apdrošināt autoOCTA polise ir obligāta katram transportlīdzeklim, kas piedalās satiksmē. Tas gan vēl nenozīmē, ka katram, kurš to iegādājas, tiek piemēroti vienādi noteikumi un izmaksas, jo ir dažādi faktori, kas ietekmē OCTA polises cenu. Lai gan pats noformēšanas process ir ātrs, Tev ir jāpievērš uzmanība citām lietām, lai iegādātos atbilstošāko OCTA polisi.

Pirmais, kas Tev ir jāsaprot ir tas, ka OCTA nav automašīnas, bet gan civiltiesiskās atbildības apdrošināšana. Tas nozīmē, ja notiek ceļu satiksmes negadījums, kurā tiek nodarīti zaudējumi citai personai vai personas mantai, OCTA apdrošināšana segs radušos zaudējumus. Tas ir izdevīgi arī, ceļojot ārpus Latvijas, tomēr pirms došanās ceļā, jāpievērš uzmanība katras valsts specifiskajiem noteikumiem.

Polises cena

Apdrošinātājs noteiks Tev piemērojamo polises cenu pēc šādiem aspektiem:

  • Privātpersona vai juridiska persona

  • Transportlīdzekļa veids

Piemēram, vieglais transportlīdzeklis vai kravas auto.

  • Izmantošanas veids

Kas nozīmē polise būs dārgāka tiem transportlīdzekļiem, kur tiek izmantoti profesionālai darbībai, piemēram, taksometra pakalpojumiem izmantojamais transportlīdzeklis.

  • Reģistrēšanas vieta

Piemēram, tā kā lielpilsētā satiksme ir daudz intensīvāka nekā mazākās pilsētās, polises cena lielpilsētā būs augstāka, jo ir lielāka varbūtība iekļūt ceļu satiksmes negadījumā. Tev būs jāmaksā vairāk, bet vienlaikus jutīsieties drošāk, neskatoties uz iespējamajiem riskiem.

  • Bonus Malus (BM) klase

Kas ir atkarīga no tā, cik daudz ceļu satiksmes negadījumus esi izraisījis. Klase var mainīties katru gadu. Iegādājoties OCTA apdrošināšanu pirmo reizi, Tev tiks piešķirta 6. klase, jo Tev vienkārši nebūs OCTA vēstures. Ir vērts zināt, ka viena īpašnieka BM vēsturi nevar pārmantot cits, tas nozīmē, ja iegādāsies automašīnu no cita auto īpašnieka, Tev netiks automātiski piešķirta transportlīdzeklim piemērotā klase.

 

Tomēr ir vērts iepazīties tuvāk, kā tiek ietekmēta OCTA polise, mainoties auto īpašniekiem. Kā arī jābūt uzmanīgam, aizdodot savu automašīnu citai personai, jo, ja persona izraisīs ceļu satiksmes negadījumu, tas negatīvi ietekmēs Tavu BM klasi, nevis tā cilvēka, kas bija pie stūres.

 

līgums

Ne visi līgumi ir vienādi

  • Standartlīgums Latvijā reģistrētiem transportlīdzekļiem – tas ir viens no pamata līguma veidiem, kas ļauj apdrošināt transportlīdzekli 3-12 mēnešu periodā.
  • Zaļāks kartes līgums, kas ir paredzēts arī Latvijā reģistrētiem transportlīdzekļiem. Tā galvenā atšķirība ir tā, ka OCTA apdrošināšana darbosies valstīs ārpus Eiropas zonas. Tās ir valstis, kas ir iekļautas Zaļās kartes sistēmā, piemēram, Maroka, Turcija, Irāna.
  • Robežapdrošināšanas līgums, kas ir paredzēts transportlīdzekļiem, kas ir reģistrēti citā valstī, bet iebrauc kādā no Eiropas zonas valstīm.

 

 

OCTA apdrošināšana ir obligāta, un, lai arī tās iegāde ir neizbēgama, ir vērts izvēlēties sev piemērtoāko un izdevīgāko polisi, kas apmierinās visas Tavas vajadzības.  Ja vēlies vairāk uzzināt par dažādu apdrošinātāju piedāvājumiem, apmeklē tīmekļa vietni – https://www.octas.lv/. Tu vari ātri un ērti apskatīt visus OCTA piedāvājumu, ievadot auto reģistrācijas numuru un tehniskās pases numuru. 

Brauc droši un atbildīgi!

Autors