Kā pareizi izvērtēt preces nepieciešamību?

kredītiViens no naudas taupīšanas stūrakmeņiem ir prasme izvērtēt preces nepieciešamību. Tik daudzus pirkumus mēs veicam tikai tāpēc, ka produkts licies skaists, tam bijusi laba atlaide vai tāpēc, ka visiem pārējiem taču tāds jau ir. Pirms jebkura produkta iegādes vērts uz mirkli apstāties un uzdot sev dažus jautājumus, kuri palīdzēs saprast, vai pirkums tiešām ir nepieciešams.

Zemāk esošie četri jautājumi kalpos kā vadlīnijas gan ikdienas preču un pārtikas, gan retāk pērkamu dārgāku priekšmetu iegādes nepieciešamības izvērtēšanai.

Vai es to lietošu?

Tas, ka to lieto Tavi draugi un paziņas vai cilvēki uz ielas, nenozīmē, ka to lietosi arī Tu. Ja esi apņēmies, piemēram, nomest svaru vai sākt katru rītu ieveidot matus, apstājies un pakonsultējies ar sevi, vai tiešām to darīsi ilgāk par divām dienām. 

Ja neesi pārliecināts, tad iespēju robežās aizņemies kāroto lietu no kāda drauga, lai saprastu, vai šī lieta ir tieši tas, ko Tu vēlies. Ja pēc dažām lietošanas reizēm vēlme nepāriet, tad, visticamāk, lietu patiešām izmantosi ilgtermiņā. 

Vai man to vajag tieši tagad?

Šo jautājumu jāuzdod, iegādājoties pārtiku, kuru nevar ilgi uzglabāt. Lai cik skaisti izskatītos iepakojums ar 10 nogatavinātiem avokado vai spainītis ar diviem kilogramiem šašlika, izvērtē, vai Tev tiešām mājās vai pirkuma grozā nav kāds cits līdzīgs produkts. Īpaši augļi un dārzeņi ir tie produkti, kuru uzglabāšanas laiks ir ļoti īss. Lai nenāktos mest ārā iebojātus produktus, labāk tos pirkt saprātīgos daudzumos un svaigus pirkt tikai tad, kad iepriekš nopirktie jau beigušies.

Vai šo lietu nevar aizņemties vai noīrēt?

Ļoti svarīgs jautājums pirms lielu pirkumu veikšanas. Atslēgas vārdi šajā gadījumā būs izmantošanas biežums. Piemēram, piepūšamo pili vienai bērnu ballītei varēs izīrēt, bet sildītāju izmantošanai vēsajos gada mēnešos vajadzētu iegādāties pašam. 

Ja lieta izmantojama vienu vai dažas reizes gadā un ir dārga, tad vari izrēķināt, pie kuras izmantošanas reizes preces iegāde kļūst par izdevīgāku variantu nekā tās īrēšana. Ja īre maksā gandrīz tikpat, cik pati prece, tad labāk iegādājies preci pats. Kredīti var šādās reizēs palīdzēt. Protams, ja ņemti atbildīgi.

Vai tai nav alternatīvu?

Liela daļa jaunizgudrojumu, kuri parādās tirgū, patiesībā ir skaistākas versijas lietām, kuras līdz šim esam pagatavojuši paši, izmantojot mājās esošās lietas, vai arī lietas, kuras it kā paredzētas laika taupīšanai. Piemēram, ja neesi rasola cienītājs, tad arī turpmāk vari izmantot nazi, lai sasmalcinātu olas un desu, nevis iegādāties speciālu smalcinātāju. Ja esi nolēmis iekārtot istabu citās krāsās, tad, iespējams, krāsa būs izdevīgāks risinājums, nesteidzot iegādāties jaunas tapetes.  

Autors