Kā izvēlēties jumta segumu lapenei?

lapeneGrūti iedomāties latviešu lauku sētu vai privātmājas pagalmu bez lapenes. Tā ne tikai rotā pagalmu, bet arī pasargā no dienas vidus karstuma vai negaidīta vasaras lietus. Šodien priecāties par lapenes sniegtajām priekšrocībām nav sarežģīti: jau gatavas lapenes var iegādāties lielajos dārza piederumu veikalos, interneta veikalos, piemēram, 220.lv, u. tml. Tomēr, ja esat izlēmuši uzstādīt lapeni paši, var rasties patiešām daudz jautājumu, un viens no tiem – kādu jumta segumu izvēlēties? Mēģināsim rast atbildi uz šo jautājumu.

Metāls, koks, stiklšķiedra vai plastmasa – tradicionālie lapeņu jumtu pārklāšanas materiāli, kas lieliski piemēroti papildu jumta slānim. Turklāt tie ir universāli. Tas nozīmē, ka tos ir viegli pielāgot lapenes izmēram un formai vai modelim, taču katrs no šiem materiāliem izceļas ar atšķirīgām īpašībām, kuras būtu jāzina, ja vēlaties ilgi priecāties par jauno lapeni.

Metāla jumts – ilgmūžības garants

Salīdzinot ar citiem materiāliem, metāla jumts ir gandrīz izturīgākā un ilgmūžīgākā izvēle. Lai gan metāls ir izturīgs materiāls, tomēr to var viegli griezt un veidot, ņemot vērā lapenes formu un struktūru. Ir divi galvenie metāla jumta segumu tipi: gofrētais un lokšņu ar pietiekami augstiem izvirzījumiem. Lai piestiprinātu šīs plāksnes, nepieciešamas vismaz 8 mm skrūves, tajā pašā laikā gofrētā metāla jumta segums ir daudz vienkāršāk piestiprināms, jo nevajag skrūves.

Metāla jumts tiešām izskatās unikāli un lieliski aizsargā pret nelabvēlīgiem laikapstākļiem. Ja nevēlaties saglabāt oriģinālo metāla krāsu, lapenes jumtu vienmēr var nokrāsot ar speciālu krāsu un pieskaņot kopējam pagalma izskatam. Metāla jumta segums, salīdzinot ar citiem materiāliem, ir dārgāks, taču jāatceras, ka tā ir ilgtermiņa investīcija, kas neprasa lielu kopšanu. Pēc ziemas jumtu var vienkārši nomazgāt ar ūdeni un pārkrāsot, ja nepieciešams.

Koka jumts – klasiska izvēle

Ja noorganizēsiet ekskursiju pa Lietuvas lauku sētām un ciematiem, redzēsiet, ka liela daļu lapeņu ir aprīkotas ar koka jumtiem. Koks – jauks un klasisks materiāls, kas ir neatņemama lietuviešu kultūras identitātes sastāvdaļa. Jumts var tikt ražots no dažāda izmēra un formu koka dēlīšiem, taču tos pienaglot skaisti un kvalitatīvi, lai caur jumtu nepilētu ūdens, ir diezgan sarežģīti. Tāpēc, ja neesat ļoti izveicīgs un nav nekādas pieredzes šādos darbos, labāk pēc palīdzības vērsties pie profesionāliem meistariem. Turklāt jāatceras, ka koka jumtam nepieciešama arī attiecīga kopšana. Lai koks veiksmīgi kalpotu daudzus gadus, tas ir jāimpregnē, jālako un jānokrāso. Pretējā gadījumā var ieviesties pelējums, sēnītes vai citi mikroorganismi, kuru dēļ jumts ātri zaudēs savu estētisko izskatu un sāks pūt.

Stiklšķiedras vai plastmasas jumts – ekonomisks risinājums

Stiklšķiedras vai plastmasas jumts ir pietiekami izturīgs, ilgmūžīgs un lēts. Gan plastmasa, gan stiklšķiedra ir radītas tā, lai cauri izkļūtu gaisma, taču lapenes vidū esošās lietas un cilvēki tiktu aizsargāti no kaitīgajiem UV stariem. No otras puses, ar šādu jumtu pārklātā lapenē, kad saule būs sasniegusi zenītu, būs karsti, bet spēcīga sniega laikā nāksies sniegu tīrīt no jumta, lai tas neielūztu.

Plastmasas paneļi ir dažādu izmēru, tos ir viegli griezt un pielāgot lapenes izmēram. Tomēr tiem, kas novērtē ekoloģiju, speciālisti iesaka izvēlēties stiklšķiedras segumu, ko vēlāk var pārstrādāt. Tiesa gan, nāksies papūlēties, jo stiklšķiedras segums vēl nav tik populārs, tāpēc to katrā būvniecības materiālu un piederumu veikalā iegādāties nevarēsiet.

Auduma jumts – austrumu kultūras daļiņa

Lapenes jumta segums no auduma – īsts jaunums. Šobrīd Lietuvā reti var redzēt lapenes, kas segtas ar audumu, taču speciālisti atzīmē, ka šis netradicionālais jumta segums kļūst aizvien populārāks. Ir daudz dažādu audumu, kas paredzēti lapenes jumtam: vieni aizsargā pret UV stariem, neļauj lapenē iekļūt karstumam un gaismai, lieliski aizsargā āra mēbeles pret izbalēšanu, citi ir izturīgi pret mitrumu un lieliskipasargāno vasarīga lietus. Parasti šāda veida audumi ir daudzkrāsaini, rotāti ar dažādiem austrumu kultūras motīviem,tāpēc tā ir lieliska izvēle visiem, kas vēlas radīt jauku un oriģinālu oāzi savā pagalmā.

Tiem, kas vēlas ilgmūžību un uzticamību, iesakām izvēlēties materiālus, no kuriem tiek šūtas laivu buras. Burām paredzētais audums lieliski aizsargā gan pret mitrumu, gan karstajiem saules stariem. Tiesa gan, jāatceras, ka auduma jumts, iestājoties aukstumam, būtu jānoņem, jo aukstums un gaisa temperatūras svārstības var kaitēt audumam, tādējādi tā ekspluatācijas laiks ievērojami saīsināsies. Turklāt, lai stilīgi un kvalitatīvi apjumtu lapeni ar audumu, diez vai iztiksiet bez profesionāļu palīdzības.

Tātad lapeņu jumta segumu izvēle patiešām ir liela. Tāpēc viss ir atkarīgs no Jūsu vēlmēm un gaumes. Svarīgi atcerēties, ka nav vērts taupīt uz kvalitātes rēķina. Pretējā gadījumā jumts būs jāmaina ik pēc pāris gadiem.

 

Autors

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *