Jaunākā fitnesa tendence – Funkcionālais treniņš?

hantelesFunkcionālais treniņš! Kas tas tāds par zvēru, ko ēd un kā pret to izturēties? Ja esam ļoti tuvos draugos ar fitnesu un dažādām treniņu programmām, visticamāk, šis jēdziens ir jau zināms. Bet ja tikai sākam palēnām kāpt uz veselīga un sportiska dzīvesveida takas, varam iepazīties.

Raksturojot dažādas fitnesa programmas, ļoti bieži tiek lietots apzīmējums “funkcionāls” –sporta klubi allaž sola uzlabot funkcionalitāti. Bet kas tad tas ir un kā to izpildīt, uzlabojot mūsu funkcionalitāti?

Tātad – funkcionāls vingrojums ir tādu kustību kopums, kurā nepieciešams saglabāt gravitācijas centru virs atbalsta pamata, vienkāršāk sakot – stāvot uz vienas vai divām kājām varēt lieliski noturēt ķermeni līdzsvarā. Funkcionālie vingrojumi, izrādās, palīdz uzlabot spēju veikt kādu konkrētu darbu, sasniegt labākus rezultātus sportā vai aktīvi atpūsties brīvā dabā. Respektīvi – ja tas saistās ar līdzsvara noturēšanas spēju, bet kādam tās pietrūkst – jānodarbojas ar funkcionālajiem vingrojumiem. Tomēr te nestrādā tas, ka visi vingrinājumi būs vienlīdz veiksmīgi un rezultātus sniedzoši ikvienam, kas tos mēģinās. Konkrēti funkcionālie vingrojumi var būt noderīgi vienam, bet pilnībā disfunkcionāli otram cilvēkam.

Viens no pēdējiem Top funkcionalitātes vingrojumiem – stāvēt uz nestabilas virsmas, bumbas vai līdzsvara dēļa, jāceļ hanteles vai jāķer fitnesa bumbiņas – līdzsvara balansēšanai veicot paralēli konkrētu darbību. Vingrojums lieliski noder tiem, kas aizraujas ar skeitbordu vai sērfingu, kur līdzsvars nepieciešams ārkārtīgi, kā arī spēja ātri un efektīvi reaģēt.

Sievietēm funkcionalitātes uzlabošanai nepieciešami atšķirīgi vingrojumi – noteikti jāsamazina spēka trenažieru izmantošana. Tā kā šie vingrojumi notiek uz nostiprinātiem trenažieriem, sēdus vai ar kājām ceļot smagumu, tad tas mazina līdzsvara attīstību, jo atrodoties sēdus vai guļus pozīcijā, nav nepieciešamības līdzsvarot gravitācijas centru virs atbalsta pamata, kas ir viens no funkcionālo vingrojumu pamatnoteikumiem. Sieviete pēc savas būtības ir lokana un spēka trenažieris var tikai traucēt pilnīgai ķermeņa spēju attīstībai. Tiesa, tas nenozīmē, ka jāizvairās no dažādiem spēka vingrinājumiem – hanteles, dažādi vingrojumi un tā tālāk – var būt pat ļoti praktiski un noderīgi. Galvenais – nevajadzētu aizrauties ar lielajiem un smagajiem spēka trenažieriem.

Piemēram, lai novērstu locītavu traumas, kas sievietēm sportā gadās biežāk nekā stiprā dzimuma pārstāvjiem, stabilizējošie muskuļi ir jātrenē saskaņoti ar muskuļiem, kas nodrošina kustību. Visefektīvāk to var panākt, izpildot vingrojumus, kuri noslogo vairākas locītavas un kuros tiek izmantots nefiksēts smagums, piemēram, veicot izklupienus, pietupienus, velkot svara stieni horizontāli, pievelkot svara stieni, noliecot ķermeņa augšdaļu, pievelkot stieni no augšas, grūžot svara stieni pietupienā, ceļot hanteles guļus stāvoklī un sēdus.

Lai padarītu savus treniņus un vingrojumus funkcionālus, pareizi jāveido sava treniņu programma. Var sākt treniņu ar nefiksētā smaguma vingrojumiem vai kustībām, kurās jāizmanto paša ķermeņa svars un jāiesaista darbībā visvairāk muskuļu un locītavu, piemēram, ar izklupieniem vai pietupieniem. Var turpināt ar līdzīgiem, bet ne tik sarežģītiem vingrojumiem ar nefiksēto smagumu, piemēram, atspiešanos guļus vai hantelēm pietupienā. Noslēgumā var veikt divus līdz četrus vingrojumus ar spēka trenažieri, lai nepamestu to novārtā pavisam. Vienmēr jāseko līdzi, lai izpildītu vingrojumu pareizi.

Daudzās funkcionālo vingrojumu programmās ietverti vingrojumi, kuros spēks tiek trenēts, ievērojami kāpinot kustību tempu. Tomēr ikreiz, kad tiek paaugstināta vingrojuma amplitūda vai ātrums, strauji pieaug arī slodze, kas ietekmē locītavas, muskuļus un saistaudus. Slodze būtu jākāpina šādā secībā: lokanība – stabilitāte – izturība – spēks.

Autors

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *