Fakti par zobiem un mutes veselību, kas jāzina ikvienam!

zobārstniecībaKad bijām mazi, mūsu prātus nodarbināja dažādi jautājumi. Ne velti, ir vecums, kuru dēvē par “kāpēcīšu” posmu. Tad tiek mēģināts noskaidrot viss par visu. Īpaši aktuāli bērniem ir jautājumi par viņiem pašiem, organismu, ķermeni, augšanu utt. Piemēram, mazais var jums pavaicāt, kāpēc cilvēkam vajag zobus? Uz to jūs varētu atbildēt uzreiz, sakot, ka bez tiem mēs nevarētu sakošļāt barību un pilnvērtīgi paēst.

Taču, ja padomā dziļāk, par pieaugušie šad tad aizdomājas par to, kādēļ cilvēku zobi ir tik dažādi un cik to mūsu mutē īsti ir? Un, kāpēc mums jāapmeklē zobārsts un citi speciālisti, kuri saistīti ar zobārstniecību? To centīsimies noskaidrot turpinājumā.

Patiesībā zobiem ir vairākas funkcijas. Tie ne tikai palīdz mums sakost un košļāt ēdienu, bet arī to norīt. Turklāt zobi ir arī svarīgs runas elements. Ja to nebūtu, mēs vairs nespētu pareizi un precīzi izrunāt vārdus. Un, visbeidzot, zobi kļūst redzami tad, kad mēs plati smaidām un smejamies, tādēļ var teikt, ka tie arī atspoguļo mūsu emocijas.

Kā jau visiem zināms, pirmie mutē izaug piena zobi. Tie ir 20, un sāk augt no aptuveni sešu mēnešu vecuma. Visi 20 zobi parasti ir izšķīlušies līdz divarpus gadu vecumam. Savukārt posmā no 6 līdz 12 gadiem, mēs šos zobiņus sākam zaudēt. To vietā izaug 32 pastāvīgie zobi. Visi šie zobi pilnībā izaug līdz 25 gadu vecumam, izstumjot ārā piena zobus.

Zobs sastāv no divām daļām – kroņa, kurš redzams mūsu mutē un saknes, kura atrodas uz žokļa kaula un rūpējas par to, lai zobs stingri turētos un būtu stabils, tādējādi pildot savas funkcijas.

Savukārt katram zobam ir trīs slāņi. Ārpusē atrodas emaljas slānis, kurš aptver vainagu uz zoba. Pēc tam seko dentīns jeb otrais aizsardzības slānis, kurš aptver zoba nervus. Visbeidzot, ir mīkstums jeb nervs, kurš atrodas zoba vidū, veicot asins apgādes funkciju uz nervu galiem.

Zobu formas ir dažādas, un to nosaka katra zoba funkcija. Piemēram, priekšzobi ir radīti griešanai, savukārt dzerokļi un pirmsskolas dzerokļi rūpējas par ēdiena smalcināšanu.

Diemžēl cilvēkiem nereti mēdz aizmirsties tas, cik ļoti svarīgas funkcijas pilda mūsu zobi, un viņi sāk par tiem rūpēties pavirši, vai arī nedara to nemaz. Taču tā tam noteikti nevajadzētu būt. Ja vēlamies līdz vecumdienām iztikt ar saviem paša zobiem, par tiem jārūpējas jau no mazotnes, ne tikai rūpīgi veicot mutes dobuma higiēnu, bet arī, apmeklējot zobārstu un zobu higiēnistu.

Autors

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *