Bailes no zobārsta? Kā pārvarēt bailes un doties pie zobārsta ar prieku?

zobārstsBailes apgrūtina daudzu cilvēku dzīvi. Un baidāmies mēs no dažādām lietām – augstuma, zirnekļiem, čūskām, publiskas uzstāšanās, kā arī zobārsta. Iespējams, tās pēdējās bailes ir vienas no briesmīgākajām, jo saistītas ar neziņu un cita cilvēka iesaistīšanos. Bailes no zobārsta sauc par stomatofobiju.

Zinātnieki ir izpētījuši, ka aptuveni 10% pasaules iedzīvotāju izjūt bailes no zobu labošanas. Tāpat ir noskaidrots, ka lētāk izmaksātu psihologa pakalpojumu izmantošana un laicīga zobārsta apmeklēšana, nevis apzināta kavēšanās, līdz zobu problēma kļūst nepaciešama.

Cilvēki nereti mēdz uzskatīt, ka šīs bailes no zobārstiem ir izraisījusi tā saucamā padomju laika zobārstniecība. Tolaik izmantoja visai nežēlīgus paņēmienus, lai, piemēram, izrautu sarežģītāk augošu zobu. Taču no zobārsta baidās arī tādi cilvēki, kuri nekad nav dzīvojuši padomju laikos.

Padomju laikā zobārsti nevarēja atvēlēt pacientiem pietiekami daudz laika. Vidēji tās bija 15 minūtes vienai vizītei, kuri laikā bija jāpaspēj salabot zobu, turklāt arī sarunām par zobu problēmām nebija pietiekami daudz laika. Par laimi, mūsdienās viens zobārsta apmeklējums ir teju četras reizes ilgāks, kā arī zobārsts velta uzmanību tam, lai izskaidrotu pacientam par to, kas tiks darīts.

Tajā pašā laikā, mūsdienās zobārstniecības tehnoloģiju izmantošana prasa vairāk laika. Turklāt pacients ir tas, kurš par to visu maksā.

Bailes no zobārsta var izpausties dažādos veidos. Dažiem trauksmes sajūta izsauc vemšanas refleksu. Protams, ir arī tādi pacienti, kuriem vienkārši ir izteikts vemšanas reflekss un tas apgrūtina pat vienkāršāko zobārstniecības procedūru veikšanu vai pat zobu tīrīšanu mājās. Šādos gadījumos ieteicams elpot caur degunu, kā arī izmantot līdzekļus, kas samazina deguna gļotādas tūsku.

Kas rada bailes no zobārsta?

  • Nepatīkama iepriekšējā pieredze. Sāpes ir ļoti populārs stresa izraisītājs. Neviens taču nevēlas atgriezties situācijā, kad ir justas sāpes. Tieši tādēļ pacienti visbiežāk baidās no zobārsta, jo domā, ka viņš tiem var nodarīt sāpes.
  • Autoritatīvs zobārsts. Ja ārsts pret pacientu neizturas ar iejūtību un sapratni vai paceļ balsi, var gadīties, ka nākotnē pacientam būs bail atkal atgriezties zobārsta kabinetā.
  • Pazemošana. Ja zobārsts vai higiēnists vizītes laikā sāk netaktiskā veidā izteikt piezīmes par pacienta zobu stāvokli, viņš cilvēkam iedzen bailes un rada pazemojuma sajūtu. Ir saprotami, ka pacients nevēlas atkārtoti piedzīvot šādas situācijas.
  • Citu pieredze. Starp citu, tā “strādā” ļoti labi. It īpaši uz tiem cilvēkiem, kurus viegli ietekmēt. Atliek tikai kādam radiniekam, draugam, kolēģim vai citam pazīstamam cilvēkam pastāstīt negatīvu zobārsta apmeklējuma pieredzi, nedaudz paspilgtinot nepatīkamās detaļas, un klausītājs nevēlēsies doties pie šī speciālista pat tad, ja tur nekad nebūs bijis.

Kā pārvarēt bailes no zobārsta?

  • Pastāstiet ārstam par savu satraukumu vai bailēm, jo tad speciālists pievērsīs uzmanību psiholoģiskajam kontaktam ar jums – parunāsies, nomierinās utt. Vissmagākās ir tās situācijas, kad pacients savas bailes neatzīst un noģībst. Tāpat, ja cilvēks no bailēm ir iekrampējies krēslā, jebkādu manipulāciju veikšana būs ļoti sarežģīta.
  • Plānojiet zobārsta apmeklējumu dienas pirmajā pusē, lai visu dienu nav jādomā par to, kas notiks.
  • Bailes mēdz radīt arī neziņa un neinformētība. Ja jums tas palīdz, pirmajā vizītē iztieciet bez ārstēšanas un vienkārši aprunājieties, izplānojiet turpmāko ārstēšanas gaitu utt.
  • Bailes rada nespēja kontrolēt situāciju. Pacientam ir tiesības zināt par to, kas kurā brīdī ar viņu tiek darīts, kā arī šīs rīcības mērķis.
  • Baiļu pārvarēšanai var palīdzēt psihologa apmeklējums.

Autors

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *