Ārstu ieteikumi vasaras sezonai

saules aizsarglīdzekļiIr iestājusies vasara, kas šogad nebeidz lutināt ar siltām un saulainām dienām. Daudzi cilvēki atzīst, ka viņu pašsajūta laikapstākļu ietekmē uzlabojas, jo vairāk laika  tiek pavadīts pie dabas, atpūšoties svaigā gaisā. Lai arī vasara viennozīmīgi ir laiks atpūtai, vitamīnu uzņemšanai un spēku atgūšanai, pastāv arī daži šai sezonai raksturīgi apstākļi, kas var prieku par silto laiku sabojāt. Šogad ārsti dalās ar ieteikumiem, kā no tiem izvairīties un justies labi visas vasaras garumā.

Esi prātīgs, uzturoties saulē!

Prātīgi izvēloties laiku, kad uzturēties saulē un lietojot saules aizsarglīdzekļus, saules gaisma var uzlabot pašsajūtu, tomēr atrasties tās intensīvo staru iedarbībā pārāk ilgi var būt pat bīstami.

Ārsti iesaka karstajā laikā rūpēties par regulāru un pietiekamu ūdens patēriņu un to atgādināt arī saviem līdzcilvēkiem, īpaši bērniem. Tāpat, uzturoties saulē, nepieciešams lietot aizsarglīdzekļus ar UVA un UVB staru filtru, kā arī ādas tipam piemērotu SPF aizsardzības faktoru. Veciem cilvēkiem, maziem bērniem un grūtniecēm būtu vēlams uzturēties ēnā, lai pasargātu sevi no pārkaršanas riska.

Jābūt arī informētam par karstuma dūriena pazīmēm, lai nepieciešamības gadījumā varētu palīdzēt sev vai apkārtējiem. Parasti iestājas pazemināta (35 – 36 grādi) vai paaugstināta temperatūra, cilvēku var pārņemt drebuļi, bezspēks, slikta dūša, iespējama arī ģībšana. Ja tiek novērotas kādas no šīm pazīmēm, nepieciešams uzreiz izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību, kā arī palīdzēt cietušajam, novēršot tālāku pārkaršanu – dot padzerties, samitrināt seju un ķermeni, atbrīvot no liekajām drēbēm.

Pasargā sevi no insektu kodumiem un izsitumiem!

Gada siltākajos mēnešos nav nekā lieliskāka kā nomainīt pilsētas vidi pret atpūtu laukos pie dabas. Tomēr dabas mīļiem jāatceras, ka, atrodoties pie ūdeņiem, mežiem un pļavās, neesam pasargāti no insektu kodumiem. Odi, dunduri un mušas ir ne vien kaitinoši, kā par tiem izsakās atpūtnieki, – to kodumi var radīt arī lielu diskomfortu un nepievilcīgus izsitumus turpmāko dienu un pat nedēļu garumā.

Cilvēkiem, kuriem nav izteikti alerģiskas reakcijas pret insektu kodumiem, noderēs aptiekās nopērkamie pretinsektu līdzekļi, tomēr, ja pastāv alerģiska reakcija, par to jāziņo ģimenes ārstam. Parasti tiek izrakstītas tabletes, kurām allaž jābūt līdzi, lai aizsargātu pret anafelaktisko šoku un asfeksiju.

Seko līdzi savam asinsspiedienam!

Cilvēkiem ar paaugstinātu vai pazeminātu asinsspiedienu vasara ir laiks, kad īpaši jāpavēro tā svārstības un ietekme uz pašsajūtu. Rūpējoties par savu asinsspiedienu, patiesībā būtu jāpievērš vairāk uzmanības arī uzturam. Sāļš, cepts vai ass ēdiens var provocēt asinsspiediena svārstības. Liela nozīme arī ir izdzertajam ūdenim – tiem būtu jābūt ne mazāk kā 2 l, ko patērējam regulāri visas dienas garumā. Visbeidzot, jāizvairās no pārāk ilgstošas saules iedarbības un, atrodoties ārā, jāieklausās savā ķermenī.

Būtībā ieklausīšanās savās sajūtās vasarā var būt ļoti nozīmīga – mums jāsaprot, kurā brīdī karstās saules ir par daudz, jāapdomājas uz priekšu, kā sevi pasaudzēt no insektiem, jābūt uzmanīgiem gaisa kondicionieru tuvumā. Lai rūpes par sevi un līdzcilvēkiem palīdz izbaudīt vasaru visā tās krāšņumā!

Autors

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *