Daudz smaida, prieka un patīkamu atmiņu

aktīvā atpūtaMēs visi gribam būt aktīvi un tajā pašā laikā – vēlamies atpūsties. Un nu, kad tas ir salikts kopā – aktīvā atpūta –, jāsāk domāt, ko gan tas īsti nozīmē. Pirmo reizi dzirdot šādu vārdu salikumu, prātā nāk dažādas aktivitātes – slēpošana, braukšana ar velo, slidošana, izjāde ar zirgiem, sērfošana (te uzskaitījumu var turpināt). Bet kur tad paliek „atpūta”?

Šie visi ir ja ne gluži sporta veidi, tad vismaz gana sportiskas aktivitātes, kamēr atpūta asociējas ar jauku pēcpusdienas snaudienu dārza ēnainajā stūrī, šūpuļtīklā ar grāmatu un kādu labu vīna glāzi pa rokai… Kaut kā neiet kopā. Arī ierakstot visu zinošajā interneta meklētājā, parādās jau minētās aktivitātes, tikai šeit vēl klāt nāk dažādas ekskursijas, tūrisma piedāvājumi un šis tas vēl, tomēr pamatā viss saistās vairāk ar aktivitātēm un darbību, ne atpūtas procesu, kāds tas ir manos priekšstatos.

Nākas meklēt padomu akadēmiskākos avotos, un akadēmiskā terminu vārdnīca man skaidro, ka aktīvā atpūta ir jā, fiziska aktivitāte, tomēr tā stipri vien raksturā atšķiras no citām fiziskajām aktivitātēm. Aktīvā atpūta ir fiziskā aktivitāte, kas nevis rada, bet likvidē nogurumu un sekmē darba spēju atjaunošanos. Tas ir vesels rekreācijas veids, brīvā laika pavadīšana. Gala rezultātā – kaut gan aktīva, tomēr atpūta.

Lai nu kā es arī neprātotu, ir cilvēki, kas daudz labprātāk izvēlēsies palikt šūpuļtīklā dārza stūrī vai uz dīvāna pie TV, bet būs cilvēki, kas, nespēdami nosēdēt mierā, dosies izbaudīt aktīvās atpūtas piedāvājumus –pārgājienus, kāps pa klinšu sienām, dosies velo izbraucienos vai pa mežu ar kvadraciklu un iesaistīties aktivitātēs, kuras izbaudīt.

Lai arī fiziskās aktivitātes mūsu ķermeni nogurdina, aktīvā atpūta ļauj mums „uzlādēt” sava noskaņojuma, iekšējās enerģijas un prāta bateriju. Labi atpūties tu esi tikai tad, kad saproti, ka nedēļas nogali esi pavadījis aktīvi – ar piedzīvojumiem, ar stāstiem, jaunām sajūtām vai jaunām apmeklētām vietām, ne pavadījis to uz dīvāna vai gultā.

Tiesa, kas par daudz, tas nekad nav labi un, visticamāk, arī tie, kam aktīvā atpūta ļoti iet pie sirds, ar to neaizraujas ik katru nedēļas nogali. Reizēm arī patiešām nepieciešams pagulšņāt arī šūpuļtīklā, tomēr ir jāizmēģina, lai saprastu, vai tas der vai neder!

Autors