4 veidi, kā cilvēki neapzināti iztērē naudu

aizdevumsTas, kā ikdienā rīkojies ar finansēm, lielā mērā ietekmē arī visa mēneša budžetu. Brīžiem cilvēks pat neapzinās, ka ikdienā veic virkni neapdomīgu pirkumu un tērē naudas līdzekļus tur, kur tas patiesībā nemaz nav nepieciešams.

Šādas situācijas visbiežāk atgadās apmeklējot lielveikalus un ļaujoties akciju un izpārdošanu vilinājumam, tāpēc katrs pirkums un tā lietderība vispirms ir rūpīgi jāapsver. 

 Kādos veidos visbiežāk neapdomīgi iztērējam naudu un kā no tā izvairīties, pastāstīsim raksta turpinājumā.

Neuzmanība šķietamos sīkumos

Lielāko daļu ikmēneša tēriņu sastāda dažādi prioritārie maksājumi, piemēram, komunālo un telekomunikāciju apmaksa. Neveicot tos laicīgi un noteiktajos termiņos, nereti apmaksas summai tiek pievienoti soda procenti. Tie ir nelieli, tomēr jāatceras, ka kopējie mēneša izdevumi veidojas arī no šķietamiem sīkumiem, tāpēc vienmēr būtu jāatceras šos maksājumus veikt kā pirmos.

Tāpat bieži vien nelietderīgi tiek patērēta elekroenerģija un ūdens resursi, piemēram, atstājot ieslēgtas gaismas telpās, kuras netiek izmantotas, vai darbinot veļas mašīnu, nepiepildot tās veļas tvertni līdz maksimumam. Rīkojoties ar šiem resursiem pārāk neapdomīgi, pieaug arī ikmēneša izdevumu apjoms un veidojas nevajadzīgi tēriņi.

Impulsīvie pirkumi

Pavisam to neapzinoties, naudas līdzekļi tiek tērēti arī iepērkoties. Ļaujoties akciju un īpašo piedāvājumu vilinājumam, iepirkumu groziņos bieži vien nonāk preces, kuras iepriekš nemaz nav bijis plānots iegādāties. Šos pirkumus sauc par impulsīvajiem jeb spontānajiem pirkumiem. Saskaitot kopsummu mēneša garumā, rezultāts var būt pārsteidzošs. Lai tā atgadītos pēc iespējas retāk, pirms katras došanās uz veikalu vajadzētu strikti definēt visas nepieciešamās preces, piemēram, sastādot iepirkumu sarakstu. 

Paši to nemaz neapzinoties, cilvēki ikdienā veic virkni nevajadzīgu pirkumu. Piemēram, pie lielveikalu kasēm nereti tiek izvietoti akcijas produkti par īpaši izdevīgām cenām. Tie neizbēgami pievērsīs pircēju uzmanību, jo šajā veikala zonā pircēji uzkavējas ilgāk, tāpēc iepirkumu groziņos bieži nonāk visdažādākās preces, par kuru iegādi līdzekļi tiek iztērēti neplānoti un neapdomīgi.

Neapdomīga lielveikalu apmeklēšana

Nereti cilvēki apmeklē lielveikalus bez īpašas vajadzības, piemēram, lai iepazītos ar akciju piedāvājumiem vai vienkārši apskatītu apģērbu veikalu jaunākajās kolekcijas. Tāpat, lielveikali nereti tiek izvēlēti kā tikšanās vieta draugu kompānijām un, lai kavētu laiku, bez īpašas vajadzības tiek apmeklēti tuvējie veikali. 

Ja veikali tiek apmeklēti bez konkrēta mērķa, ir daudz vieglāk ļauties mirkļa iegribām un iegādāties ko iepriekš neplānotu. Lai izvairītos no liekiem tēriņiem, apmeklēt veikalus vajadzētu tikai tajos gadījumos, kad kaut ko iegādāties patiešām ir nepieciešams un arī tad ieteicams pieturēties pie konkrētā mērķa izpildes un izvairīties no nevajadzīgu stendu apmeklēšanas.

Pārsteidzīgi lēmumi un cenu nesalīdzināšana

Lēmums par konkrētas preces iegādāšanos nereti tiek pieņemts pārsteidzīgi. Ieraugot veikala plauktos kādu sen kārotu lietu, cilvēki nereti uzreiz pieņem lēmumu to iegādāties un dodas uzreiz pie veikala kasēm, lai veiktu pirkumu. Neizsverot pirkuma lietderību un nesalīdzinot tā cenas ar citu līdzvērtīgu veikalu piedāvājumu, pastāv liela varbūtība, ka par konkrēto preci tiks pārmaksāts. 

Pieņemot pārsteidzīgu lēmumu par kādas preces iegādi, līdzekļi tiek tērēti neapdomīgi. Tāpēc vienmēr būtu ieteicams dot sev laiku pārdomām un izpētīt arī citu veikalu piedāvājumu. Iespējams, tieši tur atradīsi šo preci par vēl izdevīgāku cenu un par to nepārmaksāsi.

Arī gadījumos, kad kāda ilgtermiņa mērķa realizēšanai nepieciešams noformēt aizdevumu, piemēram, https://www.ladyloan.lv/aizdevumi/kreditlinija vai https://www.ladyloan.lv/aizdevumi/paterina-kredits, cilvēki nereti rīkojas pārsteidzīgi un nesalīdzina banku un nebanku kredītdevēju piedāvājumus. Tāpēc vienmēr, pirms kāda finanšu lēmuma pieņemšanas, būtu ieteicams salīdzināt tirgus piedāvājumu un pārliecināties, ka tas būs izdevīgs un neradīs liekus tēriņus.

Autors